GMT – Wszystko, czego (nie) potrzebujesz wiedzieć

Tagi: Technologie i pojęcia | Klasyczne

9.4.2024 | 5 MIN

Jak sugeruje tytuł, dziś przyjrzymy się jednej z innych komplikacji/funkcji i ośmielę się powiedzieć, że jednej z najbardziej znanych GMT. Poza podstawowymi typami GMT, zajmiemy się nimi dość szeroko i przyjrzymy się krótkiej historii, podziałom kalibrów, a także wyciągniemy kilka ciekawostek. Odwróćcie więc swoje lunety i wsiadajcie na pokład zaczynamy!

Lekcja (współczesnej) historii

Jak zawsze w przypadku wstępów, nie możemy zacząć bez krótkiej wycieczki do historii. I nie będziesz musiał podróżować bardzo daleko. W rzeczywistości historia zegarków GMT otwiera się przed nami na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, wraz z narodzinami komercyjnych lotów transoceanicznych. To właśnie wtedy potrzeba śledzenia wielu stref czasowych jednocześnie zaczęła rosnąć wśród populacji, niezależnie od tego, czy byłeś pilotem, stewardem, czy może pasażerem lecącym na spotkanie biznesowe na trasie z Paryża do Nowego Jorku.

Glycine była pierwszą marką, która zaspokoiła tę potrzebę swoim modelem Airman w 1953 roku. Zegarki szybko zyskały popularność - korzystali z nich piloci i astronauci (Pete Conrad podczas misji Gemini 5 i 11).

Zdroj: https://timeandtidewatches.com

Źródło: https://timeandtidewatches.com

Zyskały dużą popularność zwłaszcza wśród żołnierzy i były jednymi z najczęściej używanych zegarków podczas wojen w Wietnamie i Korei. Zegarki Glycine były interesujące między innymi ze względu na ich nietypowy hacking, gdzie wskazówka sekundowa mogła zostać "zatrzymana" na godzinie 12 przez mały ząbek pod wpływem impulsu.

Zdroj: www.timeover.it

Źródło: www.timeover.it

Tarcza zegarka była wyposażona w 24-godzinną skalę, a drugą strefę czasową można było ustawić za pomocą obrotowej lunety (również 24-godzinnej), którą można było zabezpieczyć przed niepożądanym obrotem za pomocą drugiej koronki na godzinie 4. Choć Glycine Airman był sporą rewolucją, to nadal posiadał "tylko" trzy wskazówki. Na pojawienie się czwartej musieliśmy poczekać kolejny rok.

Więcej szczegółów na temat zegarka:

W 1954 roku Rolex przedstawił swoją interpretację zegarka, który śledzi wiele stref czasowych, z obecnie dosłownie kultowym GMT-master. Zegarek ten powstał we współpracy z amerykańskimi liniami lotniczymi Pan Am, które zleciły firmie Rolex stworzenie zegarka z wieloma strefami czasowymi dla swoich pilotów.

Był to pierwszy zegarek z osławioną już "wskazówką GMT", która nadal nie była szczególnie regulowana i dlatego poruszała się na stałe raz na 24 godziny  czas ustawia się ponownie za pomocą obrotowej lunety z typową niebiesko-czerwoną wkładką "pepsi" (oznaczającą dzień i noc) wykonaną z bakelitu.

Zdroj: www.panzerawatches.com

Źródło: www.panzerawatches.com

Kolejny przełom w świecie zegarków GMT nastąpił po prawie 30 latach  w końcu doczekaliśmy się niezależnie regulowanych wskazówek. Rolex wymyślił tę innowację, oczywiście, w postaci nowego kalibru 3085, który osadził w swojej nowej generacji "GMT"  Rolex GMT-Master II.

Zdroj: www.millenarywatches.com

Kaliber 3086. Źródło: www.millenarywatches.com

Rodzaje GMT

Zegarki GMT dzielą się na dwie grupy w zależności od sposobu ich ustawiania. W naszej wersji moglibyśmy nazwać je zegarkami podróżnymi i biurowymi (w języku angielskim możemy spotkać się z nazwami true/false czy traveller's/caller's).

Te pierwsze, podróżne, są z natury bardziej przydatne dla podróżników  osób, które często przemieszczają się między różnymi strefami czasowymi. Dla tych użytkowników ważniejsze jest zatem szybkie ustawienie wskazówki 12-godzinnej, która oznacza czas lokalny. A następnie używają wskazówki 24h dla czasu domowego.

Jest to przydatne, ponieważ mogą stwierdzić, czy w ich macierzystej strefie czasowej jest noc czy dzień (oczywiście z wyjątkami w obszarach powyżej koła podbiegunowego), ale nie można tego powiedzieć o czasie lokalnym (ale tam można samemu stwierdzić, czy jest noc czy dzień). W ten sposób nie tylko można błyskawicznie dowiedzieć się, która jest godzina w domu, ale także uniknąć niezręcznych momentów dzwonienia do rodziny lub szefa o pierwszej w nocy zamiast o pierwszej po południu.

Przedstawicielami tej grupy są na przykład wspomniany wcześniej GMT-Master II lub dowolny zegarek zbudowany na japońskim mechanizmie Miyota 9075  taki jak nowy Bulova Oceanographer "Devil Diver" z mojego ostatniego artykułu.

Bulova Oceanographer „Devil Diver“ GMT recenzja – Bulova Oceanographer „Devil Diver" GMT
29.2.2024
Bulova Oceanographer „Devil Diver“ GMT recenzja – Bulova Oceanographer „Devil Diver" GMT

Druga grupa to tak zwane zegarki biurowe. Są one zatem odpowiednie dla tych, którzy nie podróżują tak dużo, ale zamiast tego muszą znać dokładny czas w innych strefach czasowych  na przykład do komunikacji z rodziną lub partnerami biznesowymi. Zegarki te charakteryzują się szybko regulowaną wskazówką 24h, ponieważ ich czas lokalny nie zmienia się, w przeciwieństwie do tego, który chcą śledzić.

Typowym przedstawicielem jest zegarek oparty na modelu Seiko 4R34 (lub NH34, który TMI, spółka zależna Seiko, dostarcza innym markom).

Innymi przedstawicielami są na przykład szwajcarski kaliber ETA 2892 i jego klon SW300 lub ETA Powermatic 80.661 GMT oparty na dobrze znanej ETA 2824.

Dla pełnego obrazu trzeba jednak dodać, że obecnie na rynku dostępne są także zegarki GMT z mechanizmem kwarcowym  przykładem może być Timex Waterburry GMT czy chociażby Luminox Air-117 napędzany szwajcarskim Ronde 515.24h.

Cóż, to prawie wszystkie typy GMT. Ale jeśli zagłębimy się naprawdę głęboko, odkryjemy, że istnieją również tak zwane zegarki "Worldtimer", których historia sięga zegarków kieszonkowych... Ale to królicza nora na inny dzień.

Komplikacja zegarka: Czas na świecie
23.4.2024
Komplikacja zegarka: Czas na świecie

Jak ustawić zegarek "czteroręczny"

Podróżny "true" GMT

1. pozycja  nakręcanie

2. pozycja  ustawienie wskazówki 12h na czas lokalny (niestety podróżny GMT nie ma możliwości szybkiego ustawienia daty i musi być ustawiany wraz z obrotem wskazówki GMT)

3. pozycja  ustawienie czasu domowego 24h (z którym jednocześnie porusza się wskazówka 12h).

Tak więc w przypadku ustawiania podróżnych GMT podstawową rzeczą jest najpierw ustawienie czasu domowego 24h, a następnie dostosowanie lokalnego czasu 12h wraz z datą.

Biurowy "false" GMT

1. pozycja  nakręcanie

2. pozycja  ustawienie daty lub wskazówki 24h w zależności od kierunku obrotu

3. pozycja  ustawienie głównej wskazówki 12-godzinnej (z którą jednocześnie porusza się wskazówka 24-godzinna).

Tym samym, ustawiając biurowe GMT, należy rozpocząć od ustawienia godziny 12 (wraz z naciskiem na poranek lub popołudnie, jak w przypadku klasycznych "trzech wskazówek" z datą), a dopiero potem dostroić dokładną datę i śledzony czas 24h w drugiej pozycji koronki.

Na koniec warto dodać, że jeżeli zegarek wyposażony jest w obrotową lunetę, to mamy możliwość śledzenia dodatkowego czasu (który odczytywalibyśmy na niej na podobnej zasadzie jak w starym Glycine Airman czy Rolexie GMT-master).

Zdroj: www.hodinkee.com

Źródło: www.hodinkee.com

Kilka słów na zakończenie

GMT nadal jest jedną z najbardziej poszukiwanych komplikacji w dzisiejszych czasach  cóż, nic dziwnego. Śmiem twierdzić, że obok takich ciekawostek jak wskazanie daty i dnia tygodnia czy chronograf (stoper), jest to najbardziej użyteczna komplikacja dla zwykłego śmiertelnika.

Nie chodzi o to, by odrzucać takie arcydzieła jak chronograf, wieczny kalendarz czy fazy księżyca, ale tak po prostu jest.

I nawet jeśli, na przykład, nie podróżujemy codziennie i nie latamy za granicę do rodziny lub w interesach, ta komplikacja ma ambicję być wykorzystana w praktyce co najmniej kilka razy w życiu. A jeśli nie, to co tam... bo jestem pewien, że zgodzisz się ze mną, że zegarki GMT po prostu dobrze wyglądają.