» Blog » Polar

Recenzja Polar Grit X2 PRO – Outdoorowy brutal z elementami elegancji

Tagi: Recenzje | Polar | Smart

18.4.2024 | 10 MIN

Polar Grit X2 PRO uzupełnia outdoorowe wody marki. Z pewnością zachwyci funkcjonalnym wyposażeniem, jasnym wyświetlaczem AMOLED, ale przede wszystkim swoim wyglądem.

Motto "Explore more" lub "discover more" znajduje odzwierciedlenie w każdej części tego zegarka. Niezależnie od tego, czy chodzi o cechy funkcjonalne, czy wygląd. Zegarek dosłownie prosi o przygodę na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy chodzi o podbijanie wysokich wzgórz, podbijanie linii mety ultramaratonu, czy wspieranie rozmowy kwalifikacyjnej. A dlaczego rozmowa kwalifikacyjna? Ponieważ ten zegarek jest cholernie elegancki. Co jest w nim takiego fajnego?

  • elegancka, całkowicie metalowa konstrukcja o niewielkiej wadze
  • wyświetlacz AMOLED o doskonałej czytelności
  • technologia czujników z dwuzakresowym GPS i dokładnym pomiarem tętna
  • wysokiej jakości funkcje sportowe
  • wysoki poziom fitness i inteligentne funkcje

Jedyną rzeczą, która nie do końca mnie zachwyciła, jest żywotność baterii, która jest po prostu przeciętna, a konkurencja radzi sobie lepiej. I zmienna funkcjonalność czujnika tętna, ale to z pewnością zostanie rozwiązane w przyszłych aktualizacjach. Ale nie wiem... W większości przypadków nie przepadam za designem, ale tutaj jest inaczej i pewnie z tego powodu wybaczyłbym im kilka niedociągnięć.

Design – Modele z X zawsze mają coś wspólnego

Fenix, Epix, Vertix, Tactix, "GritiX". Ostatnia nazwa jest nieco zniekształcona, ale wszystkie te zegarki mają coś wspólnego. Elegancja sama w sobie, stal lub tytan na większości obudowy i wysoka trwałość. Jedynym wyjątkiem potwierdzającym regułę jest luksusowa linia Marq, która nie potrzebuje "X" i nadal jest po prostu TOP. I do tej kategorii ośmielę się zaliczyć Grit X2 PRO.

3 249 zł w magazynie

W stosunku do poprzednich generacji powiększono lunetę zegarka i pozostawiono na niej skalę azymutalną. A czerwone indeksy tylko potęgują wrażenie wysokiej klasy i elegancji. Dodali również 4 śrubki, które poniekąd zapożyczyli od Fenixa. Prawdopodobnie podoba mi się ścięta i obrobiona stopka zegarka, która nadal mi się podoba, ponieważ jest krótsza, a waga zegarka jest tak dobrze rozłożona, nawet przy mniejszym rozmiarze paska 22 mm. Pasek jest silikonowy, a w wersji tytanowej premium mamy dwa – skórzany i silikonowy. Co miłe, silikony zawsze są dostarczane w dwóch rozmiarach (S/M – XL) w bazie za darmo.

Jednak całkowicie metalowa obudowa o średnicy 48,6 mm i wysokości 14,4 mm naprawdę wywołuje wrażenie urządzenia premium i pasuje zarówno do dłoni kobiety, jak i mężczyzny. Waga wynosi 78 g dla dwóch wariantów stalowych (szarego i czarnego) oraz 64 g dla tytanu. Jest on zawsze mierzony z silikonowym paskiem. Jeśli założysz nylon, uzyskasz jeszcze niższy wynik. Ale zegarek jest tak wygodny na ręce, że prawie go nie czuć.

Ostatnią zmianą konstrukcyjną jest czarny pierścień pod lunetą, który ma działać jako "signal booster" dla GPS. Jak wiemy, odbiornik GPS często ma problemy ze stalą lub tytanem, a Polar próbuje temu zaradzić za pomocą nowej technologii. Czy to się udało?

AMOLED i outdoor zaczynają się łączyć

Trend wyświetlacza AMOLED jest kontynuowany w tym modelu, w którym jestem na płocie, czy ma to sens i czy Polar kiedykolwiek wróci do transfleksji. Niemniej jednak 1,39-calowy duży wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 454 x 454 i 326 ppi to całkiem przyzwoita dawka "świetlistości", a zastosowanie szafirowego szkła tylko potwierdza, że jest to jakość nie do opisania.

Nie miałem żadnych problemów z wyświetlaczem i dlatego oceniam go pozytywnie. To, czego jednak nie mogę ocenić pozytywnie, to interfejs użytkownika, elementy sterujące oraz wygląd i odczucia związane z aktywnością sportową. Co innego mieć wyświetlacz AMOLED, a co innego wykorzystać jego potencjał. I Polar nie zrobił tego zarówno z Vantage V3, jak i tutaj.

Interfejs użytkownika jest dość szybki, ale został zaprojektowany dla wyświetlacza transfleksyjnego. Mniejsze kostki, jeden widżet na ekran, menu nie przewijają się od ostatniego do pierwszego i można ustawić tylko 4 pola danych dla aktywności sportowej, co uważam za bardzo mało jak na AMOLED.

Tyle potencjału i żadnego wykorzystania. :-(

Wyposażenie w czujniki – Czy pomogły w Elixirze?

Pod względem czujników zegarek jest ładowany od czubka do lunety. W szczególności w zegarku znajdziesz akcelerometr, pulsoksymetr, barometr, kompas, żyroskop, termometr, Multi-GNSS z podwójnym pasmem i czujnik tętna. Czujnik tętna jest nowej generacji, podobnie jak czujnik GPS z dwuzakresowością i, jak pisałem wyżej, "podbiciem" sygnału w postaci tajemniczego pierścienia pod lunetą.

Na początku byłem nieco zirytowany konfiguracją satelitów. W zegarku można ustawić tylko "wyższą dokładność" i "tryb oszczędzania energii". Co szczerze mówiąc niewiele mówi. W aplikacji można następnie ustawić interwał pomiaru na jedną sekundę, jedną minutę i dwie minuty, ale ponownie nie ma odpowiedniego ustawienia dla satelitów.

W każdym razie, spójrzmy na wyniki. Jestem trochę zażenowany renderowaniem GPS, ponieważ czasami jest idealny, a czasami strzela z nieba. Ale to może być wersja oprogramowania testowego.

Červená – Garmin Fenix 7X PRO, Žlutá – Polar Grit X2 PRO

Kolor czerwony – Garmin Fenix 7X PRO, kolor żółty – Polar Grit X2 PRO

Na przykładzie pierwszego zdjęcia widać, że zegarek jest idealnie spasowany z Garminem i nie ma żadnych problemów.

Červená – Garmin Fenix 7X PRO, Žlutá – Polar Grit X2 PRO

Czerwony – Garmin Fenix 7X PRO, żółty – Polar Grit X2 PRO

A oto "bomby", które Polarowi czasem się trafiają z niewiadomych przyczyn.

Czujnik tętna również powszechnie mnie rozczarowuje. Wciąż zastanawiam się, czy sprawdzona technologia Precision Prime nie była lepsza od nowego algorytmu o nazwie Elixir. Na razie nie do końca złapali tę technologię i niestety pokazuje ona więcej niedokładności, co jest wielką szkodą, szczególnie dla Polara (marki, która najlepiej radziła sobie z tętnem).

Modrá – Garmin Fenix 7X, fialová – Grit X2 PRO

Niebieski – Polar H10, fioletowy – Grit X2 PRO

Co będziemy myśleć, nawet średnio nie wyszło idealnie... Dlatego liczę na dużą poprawę po aktualizacji.

Bateria – poprawa, ale nadal przeciętny wynik

Polar zawsze miał problemy z czasem pracy na baterii. Był po prostu przeciętny. Z pewnością wydłużyli żywotność baterii w tym modelu, ale nie tak bardzo, jak oczekiwano. Sprawdź tabelę.

Polar Grit X2 PRO
Garmin Epix 2 PRO, 47 mm
Suunto Race
W trybie smartwatcha
10 dni
16 dni (6 dni zawsze włączony) 12 dni (6 dni)
Tryb oszczędzania
20 dni
21 dni 26 dni
Odbiór sygnału GPS
-
42 godziny (30 godz.) 70 godz.
Odbiór wszystkich satelitów
-
32 godz. (24 godz.) 50 godz.
Odbiór wszystkich satelitów (wiele częstotliwości)
43 godz.
20 godz. (15 godz.) 40 godz.

Bateria nie jest zła w trybie smartwatcha lub GPS, ale ponieważ Polar nie ma jej zbyt rozbudowanej i używa tylko abstrakcyjnych trybów, które nie określają dokładnie, jak zegarek mierzy, musisz być ostrożny.

Funkcje sportowe na czele z prędkością pionową i VAM

Widzieliśmy również kilka przyzwoitych nowych funkcji z funkcjami sportowymi i od razu zacząłbym od największych – VAM i prędkości pionowej. Pierwsza z nich odnosi się mniej więcej do kolarstwa, a VAM jest prostym włoskim skrótem od "velocità ascensionale media" , co tłumaczy się jako "średnie tempo wznoszenia". Dla użytkownika oznacza to, że zegarek może powiedzieć, ile metrów w pionie na godzinę należy pokonać, i wyrazić to w jednostkach mil na godzinę.

Prędkość pionowa może oznaczać, że zegarek będzie miał również konwersję tempa na rozwijanie, zwaną GAP, ale na razie jest to w gwiazdach i nie mamy potwierdzenia.

Dopóki w zegarku nie było watomierza, używałem tej wartości zamiast tego i utrzymywałem prędkość wznoszenia powyżej 1000 mph i przyjmowałem to za prawidłowe tempo dla mnie. W ten sposób można również zarządzać wyścigiem lub treningiem, jeśli znasz swoje opcje i trafisz we właściwą liczbę.

Wśród najważniejszych funkcji Polar znajdziesz FitSpark (treningi dostosowane do Ciebie), źródła energii, obciążenia treningowe, a nawet FuelWise, który może powiedzieć Ci, ile białka, cukrów i tłuszczów powinieneś przyjmować na podstawie spalania.

Tentokrát probíhalo testování víceméně na sněhu

Tym razem testy odbywały się mniej więcej na śniegu.

Ale spośród aktywności sportowych w Polar znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, od tańca towarzyskiego i animowanych treningów po bieganie, jazdę na rowerze i nie tylko. A ich podejście do treningów jest najlepsze na rynku, o czym będziemy mówić.

Výstřižek z Polar Flow na PC. Grafy a Hill Splitter prostě na Polaru miluji!

Wycinek z Polar Flow na PC. Po prostu uwielbiam wykresy i Hill Splitter w Polar!

Polar, czyli mistrz testów

Jeśli chcesz zegarka, który przetestuje Cię do granic możliwości, Polar jest w 100% zegarkiem dla Ciebie. Znajdziesz tu następujące testy:

  • Test ortostatyczny – ten test powie Ci, jak Twoje ciało regeneruje się i reaguje na dane obciążenie treningowe. Trwa 4 minuty.
  • Test regeneracji nóg – ten test to świetny trening. Zegarek zachęca do trzykrotnego skoku tak daleko, jak to możliwe, mierzy wyniki i szacuje stan regeneracji nóg.
  • Pulsoksymetr – oparty na czujniku optycznym zegarek mierzy nasycenie krwi tlenem.
  • EKG – w oparciu o elektrokardiogram w obwodzie zamkniętym, zegarek dokładniej mierzy zmienność tętna. Zegarek nie może wykrywać migotania przedsionków i innych chorób, tak jak Apple Watch lub Samsung Galaxy Watch.
  • Test chodzenia – test chodzenia pokazuje, jak rozwija się sprawność aerobowa.
  • Test biegowy – ten test określa strefy ćwiczeń za pomocą tętna i watów. Test jest wykonywany na blisko 100% mocy, więc warto być na niego przygotowanym.
  • Test jazdy na rowerze – do tego testu potrzebny jest watomierz, a następnie określana jest średnia moc wyjściowa na godzinę, którą można utrzymać.
  • Test sprawności fizycznej – za pomocą czujnika tętna zegarek oszacuje VO2 Max, a wszystko to w zaciszu własnego domu lub kanapy.

Mapowanie i Komoot

Największym rozczarowaniem Polar Vantage V3 dla wielu osób była złożoność przesyłania GPX do zegarka. Większość ludzi jest już przyzwyczajona do wygody robienia wszystkiego z telefonu i przesyłania bezpośrednio do zegarka. W przypadku Polara nie można tego zrobić.

Jeśli chcesz przesłać trasę z telefonu, musisz pobrać Komoot, gdzie masz możliwość natychmiastowego przesłania trasy z telefonu do zegarka. Niestety jest duże "Ale". Komoot to płatna platforma, w której otrzymujesz tylko jeden region za darmo w wersji podstawowej, a następnie kolejny po zakupie Grit. W przeciwnym razie za przygody trzeba płacić... a nie sądzę, by ktokolwiek chciał to robić.

Nie pozostaje więc nic innego, jak otworzyć stary dobry komputer i załadować "różowy" plik gpx z mapy.cz do zegarka przez Polar Flow w sieci. Ma to jednak jedno duże ograniczenie. "Nawigacja" w tym stylu nie uwzględnia objazdów i po prostu pokazuje linię, po której przebiega trasa. Jeśli więc chcesz mieć pełną wersję nawigacji, musisz wykupić subskrypcję Komoot.

Subskrypcję można wykupić jednorazowo za 30 euro. Jeśli natkniesz się na zniżkę, możesz dostać 10 euro mniej i mieć wszystkie mapy i aktualizacje za darmo do końca życia.

Z drugiej, przyjemniejszej strony, mapy topograficzne całego świata są darmowe w zegarku, a według dostępnych informacji wygląda na to, że Polar popchnął swoje mapowanie "skills" tak daleko, że będziemy mogli zaplanować trasę bezpośrednio na zegarku, a mapa będzie zatem również przyzwoicie użyteczna.

Bardziej jak...?

W przypadku tej marki funkcje fitness obracają się wokół snu. Niezależnie od tego, czy chodzi o zmienność tętna, nocne ładowanie czy przyspieszenie snu. Nowością jest nocne śledzenie skóry, które zapewni nam dalszy wgląd w nasze zdrowie – w szczególności 28-dniowy raport temperatury, który następnie raportuje wahania od naszej normy. Wahania mogą wskazywać na chorobę i pomóc płci pięknej lepiej poznać swój cykl.

Inne funkcje obejmują tętno w ciągu dnia (co sekundę), pokonane piętra, kroki, spalone kalorie (pasywne i aktywne). Naprawdę nie mogę narzekać na funkcje fitness i wszystkie funkcje mierzą dokładnie tak, jak powinny.

Inteligentne funkcje – A co z płatnościami?

Polar tak naprawdę nie zajmował się inteligentnymi funkcjami przez większość czasu. Ma możliwość sterowania mediami, odbierania wiadomości, odbierania połączeń, ma pogodę, alarmy, stoper i nawigację. I to właściwie wystarcza do życia. Ale wraz z tym modelem przyszła wiadomość, że zegarek będzie wyposażony w płatności i nikt nie wie, czy to mistyfikacja, czy Polar naprawdę pracuje nad płatnościami NFC.

Jak dotąd, chociaż przejrzałem wszystkie specyfikacje, wewnętrzne informacje o zegarku i inne źródła, nie znalazłem nic na temat płatności. Jednak może to być tajna karta atutowa w zegarku, która może zostać uruchomiona, ale nie sądzę, aby kiedykolwiek się pojawiła.

W przeciwnym razie nie brakuje mi niczego (poza płaceniem) dzięki inteligentnym funkcjom i wszystko jest w porządku.

Podsumowując

Podsumowując, dlaczego nie. Zegarek ma wszystko, czego potrzebuje sportowiec i działa z nim na najwyższym poziomie. Owszem, GPS trochę skakał, a tętno trochę latało, ale wierzę, że Polar na pewno do tego nie dopuści i naprawi wszystkie te drobne błędy.

Dla mnie ten zegarek wyróżnia się wyglądem, wytrzymałością i funkcjami sportowymi oraz ich późniejszym renderowaniem w aplikacji, które przewyższają nawet takie sławy jak Garmin, Coros czy Suunto. I to właśnie z tymi markami szukałbym również powiązanych modeli. Od Garmina może to być na przykład Epix 2 PRO 47 mm, który ma dodatkowo płatność i nieco dłuższą żywotność baterii, a od Suunto może to być Suunto Race, który ma podobną żywotność baterii i być może sterowanie przy pomocy koronki.

Zegarki wspomniane w artykule

Nowość Kwiecień
3 249 zł w magazynie
Nowość Kwiecień
3 249 zł w magazynie
Nowość Kwiecień
3 749 zł (dostarczymy do 29.5.)