Synchronizacja Bluetooth w klasycznych zegarkach – Do czego służy nowoczesna technologia?

Tagi: Technologie i pojęcia | Klasyczne

25.4.2024 | 6 MIN

Technologia Bluetooth kojarzy się ze smartfonami, smartwatchami i innymi urządzeniami zawierającymi słowo "smart". Po co jednak Bluetooth w klasycznym zegarku i dlaczego warto go mieć?

Bluetooth i XXI wiek zdecydowanie idą w parze, dlatego też technologia ta jest implementowana w klasycznych zegarkach cyfrowych, a nawet analogowych. Najczęściej Bluetooth jest wykorzystywany do synchronizacji czasu, ale oczywiście także do innych funkcji.

Czym jest technologia Bluetooth i jak działa?

Bluetooth to bezprzewodowy system, który może łączyć ze sobą dwa lub więcej urządzeń elektronicznych. Na przykład telefon z komputerem lub telefon ze słuchawkami bezprzewodowymi, bez "przewodowego" połączenia. Technologia Bluetooth umożliwia wymianę danych między tymi urządzeniami.

Technologia Bluetooth została nazwana na cześć duńskiego i norweskiego króla Haralda Sinozębnego, który wykorzystał swoje talenty dyplomatyczne do osiedlenia się i zjednoczenia dwóch walczących plemion w X wieku. Nazwa została wymyślona przez firmę Ericsson, która wynalazła Bluetooth w 1994 roku. Logo Bluetooth również przypomina ryciny na hełmie Haralda Sinozębnego.

Obecnie najczęstszym zastosowaniem Bluetooth w społeczeństwie jest telefon, który w tym przypadku jest głównym urządzeniem, do którego następnie podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak słuchawki, zestaw głośnomówiący w samochodzie lub zegarki. Połączenie między dwoma urządzeniami nazywane jest parowaniem.

Urządzenia parowane przez Bluetooth komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych o ultrawysokiej częstotliwości. Fale te mają częstotliwość około 2,4 GHz (taką samą jak Wi-Fi), czyli około 2,4 biliona fal na sekundę. Te same fale są wykorzystywane na przykład w systemach GPS lub kuchenkach mikrofalowych.

Technologia Bluetooth jest podzielona na 3 klasy i kilka wersji, które zmieniały się na przestrzeni lat. Poszczególne klasy różnią się od siebie zasięgiem Bluetooth, przy czym klasa 2 jest zwykle używana w smartwatchach i smartfonach. Jej przybliżony zasięg wynosi około 10 metrów w zależności od otaczającego środowiska.

Spośród wersji Bluetooth, historycznie spotykamy się z wersją 1.2 (znaną również jako 1b) do najnowszej wersji 5.3, wprowadzonej na rynek w 2021 r. Od 2009 r. Bluetooth Low Energy jest również używany we wszystkich inteligentnych urządzeniach, które po raz pierwszy zostały uwzględnione w wersji 4.0. Technologia ta zachowuje te same cechy, co tradycyjna technologia Bluetooth, ale ma niższe zużycie baterii i koszty produkcji.

Najpopularniejsze wersje Bluetooth obecnie spotykane w urządzeniach to Bluetooth 5.0 i wyższe, w zależności od możliwości producenta. Ta wersja może przesyłać dane z prędkością 2 Mbit/s i jest mniej energochłonna niż poprzednie. Jest również bezpieczniejsza i bardziej odporna na zakłócenia z zewnątrz.

Częstym pytaniem jest zasięg Bluetooth w połączeniu z zegarkiem. I nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od otaczającego środowiska, czy jesteś na otwartej przestrzeni, czy w budynku ze stalowymi ścianami. Często odpowiedź brzmi, że Bluetooth w zegarku utrzymuje +- do odległości 15 metrów od telefonu.

Początki Bluetooth w zegarkach

Początki technologii bezprzewodowej w zegarkach sięgają 2000 roku, kiedy to IBM, we współpracy z Citizen, wymyślił pierwsze na świecie urządzenie montowane na nadgarstku o nazwie Watch Pad. Co ciekawe, działało ono na darmowym systemie operacyjnym Linux. IBM i Citizen skierowali swoje urządzenie do studentów i biznesmenów. Jednak w tamtym czasie Bluetooth służył jedynie do przesyłania danych czasu i ustawień z komputera do zegarka oraz danych z zegarka z powrotem do komputera.

Pierwszym zegarkiem, który mógł powiadamiać przez Bluetooth o przychodzących połączeniach i wiadomościach był zegarek Sony Ericsson we współpracy z Fossil. Zegarek ten został wprowadzony w 2006 roku i można powiedzieć, że był pierwszym zegarkiem hybrydowym. Miał klasyczną tarczę i wyświetlacz OLED pod spodem.

W tym samym roku Citizen przedstawił również model, który mógł łączyć się z telefonem i wyświetlać wiadomości, połączenia, a nawet powiadomienia.

Vývoj Bluetooth hodinek od Citizenu

Ewolucja zegarka Citizen z Bluetooth

Casio również dołączyło do walki w 2012 roku, z GB-6900 i GB-5600 jako pierwszymi modelami Bluetooth marki. Modele te były w stanie ustawić czas zgodnie z Bluetooth, wybrać drugą strefę czasową lub ustawić alarmy w telefonie i przenieść je do zegarka. Miały nawet powiadomienia o e-mailach lub połączeniach.

Model GB-5600

Casio GB-5600AA-1ER

Znaczenie Bluetooth w klasycznym zegarku

W dzisiejszych gorączkowych czasach dobrze jest mieć zegarek, który chodzi dokładnie tak jak zegar atomowy. I to, jak dla mnie, była główna intencja marek produkujących klasyczne zegarki z synchronizacją Bluetooth. Poprawa dokładności i ułatwienie jej osiągnięcia. W końcu telefon pobiera informacje o czasie z Internetu co jakiś czas, zegarek po prostu pobiera je z telefonu i jest dokładny.

Zanim chip Bluetooth został wbudowany w zegarek, najdokładniejszymi technologiami były połączenia radiowe i GPS. Zegarki radiowe mają problem z zasięgiem na Ziemi, a technologia GPS jest tylko w stosunkowo drogich zegarkach (jeśli chodzi o klasyczne zegarki).

W przypadku Bluetooth zegarek łączy się przez większość czasu trzy razy dziennie, aby oszczędzać baterię. Oczywiście synchronizację można również uruchomić ręcznie za pomocą aplikacji na telefonie. Technologia Bluetooth jest często spotykana w zegarkach zasilanych energią słoneczną.

Oprócz korekty czasu, Bluetooth jest również używany do innych ustawień i funkcji. Na przykład, możliwość ustawienia alarmu na zegarku za pośrednictwem aplikacji jest jedną z najczęstszych funkcji. Niektóre zegarki mogą również powiadamiać o powiadomieniach, które dotarły na telefon lub powiadamiać, że masz coś w kalendarzu, o czym nie powinieneś zapomnieć. Inną fajną rzeczą jest dzwonienie na telefon, gdy nie wiesz, gdzie jest schowany w domu.

Modele przeznaczone do użytku na zewnątrz mają podstawową nawigację lub możliwość zapisania lokalizacji, jeśli jesteś połączony z telefonem. Takie modele można znaleźć na przykład u Casio – konkretnie GG-B100.

Taka konfiguracja często dotyczy zegarków cyfrowych, a najczęściej marki Casio. Kolejną kategorią są zegarki hybrydowe, które zazwyczaj wykorzystują Bluetooth do wszystkiego. Od podstawowego ustawienia czasu (gdzie opcja ustawienia czasu jest najczęściej tylko przez Bluetooth) do powiadomień, krokomierza i wielu innych rzeczy. Funkcje są następnie wyświetlane na tarczy za pomocą wskazówek, które przesuwają się do określonej pozycji. Pewnym minusem jest konieczność zapamiętywania pozycji wskazówek i tego, do czego zostały ustawione.

Którego zegarka Bluetooth szukać?

Chociaż Citizen był pierwszą marką produkującą zegarki Bluetooth, obecnie nie kontynuuje produkcji takich zegarków. Mają własną linię inteligentnych zegarków, ale nie produkują już klasycznych zegarków z tą technologią.

Obecnie częściej widzimy smartwatche z wyświetlaczem AMOLED w normalnej – eleganckiej kopercie. Takich jak Tag Heuer, wspomniany Citizen i tak dalej. Klasyczne zegarki bez wyświetlacza cyfrowego można znaleźć w kolekcji Festina lub Lotus, ale także w linii Edifice od Casio.

Tissot zapuścił się na wody Bluetooth z modelem T-Touch skoncentrowanym na outdoorze. Podobnie marka Alpina ze swoim "horological smartwatch". Na zupełnie innym poziomie znajdują się hybrydowe modele szwajcarskiej marki Frederique Constant, które łączą inteligentne funkcje z klasycznym mechanizmem mechanicznym.